Registrácia domén a DNS

Centrum spoločných činnosti SAV, v.v.i. – Výpočtové stredisko SAV je registrátorom domén 2. úrovne pod doménou „.sk“ (identifikátor VSSA-0001) v Registri spoločnosti SK-NIC, a.s., ktorá je výhradnou registračnou autoritou pre doménu najvyššej úrovne „.sk“, a ktorá spravuje Register cez webové sídlo na adrese https://www.sk-nic.sk. Po uzatvorení zmluvy, je možné doménu zaregistrovať na 1 rok až 10 rokov. Realizujeme zriadenie, predlžovanie a spravovanie domén hlavne pre organizácie SAV.

Taktiež poskytujeme službu DNS (domain name system), ktorej úlohou je preklad doménových mien na IP adresy a naopak. DNS je nevyhnutný pre správne fungovanie internetu, pretože umožňuje používanie ľahko zapamätateľných doménových mien namiesto zložitých IP adries. DNS tiež zvyšuje efektivitu a spoľahlivosť komunikácie medzi zariadeniami na internete, pretože uľahčuje nájdenie správnej IP adresy pre danú doménu.

Ako správca DNS serveru, máme na starosti prevádzku a údržbu DNS serverov, konfiguráciu DNS záznamov, poskytovanie DNS cache a poskytovanie podpory a riešenie problémov. Primárne spravujem doménové záznamy pre domény sav.sk a savba.sk avšak ako registrátor vieme zabezpečiť aj správu pre rôzne iné registrované domény.

Pracovník zodpovedný za registráciu domén

Peter Lukáč

T:+421 2 3229 3104

Pracovník zodpovedný za DNS

Ing. Michal Kadúc

T:+421 2 3229 3115